chov cvrčků

 

Cvrček domácí – Acheta domestica

 

Vzhled :
Tento nejběžněji pěstovaný cvrček je 25 mm dlouhý,má dobře vyvinuté skákavé nohy a tykadla asi 30 mm dlouhá. Barvy je světle nebo tmavě hnědé s černým proužkem mezi očima. Samička i sameček mají poměrně dlouhá křídla,ale létají jen zřídka.



 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/86/Acheta-domestica-1.jpg/789px-Acheta-domestica-1.jpg



 

Rozšíření :
Tento druh pochází ze severní Afriky,nacházíme ho však i na teplých místech západní Evropy.

 

Základní podmínky chovu :
Nádoba by měla být minimálně 50 cm vysoká,aby po sundání víka cvrčci nemohli vyskočit,a pečlivě utěsněná,aby ani ten nejmenší exemplář nemohl utéci.
Nádoba by měla mít minimálně 80x50x50 cm a měla by být zakryta velmi jemným nylonovým,případně lze použít velmi jemné kovové pletivo na filtrování benzínu.( Pletivo vlepte mezi  pruhy skla,jako víko to úplně stačí ). Cvrčci se na pletivo nedostanou a nemohou ho rozkousat. Okraje nádoby můžete namazat petrolejovou emulzí nebo pokrýt hladkým plastem,cvrčci se na něm nezachytí. Zabránit ovšem všem pokusům o útěk je skoro nemožné. Drátěné pletivo i velmi jemné je pro tento účel nedostatečné a příliš hrubé.
Chovnou nádrž vytápějte svítidly,topnými rohožemi, nebo topnými kabely asi na 30 stupňů. Pokud je teplota příliš nízká,cvrčci nerostou a nemnoží se.
Při pokojové teplotě se vajíčka líhnou po dvou až třech měsících,proměna ve cvrčka trvá 5-8 měsíců a má 13 stádií.
Při teplotě 30 stupňů se vajíčka líhnou  za 8-10 dnů a cvrček plně dospělý do 1 měsíce,přičemž projde sedmi stádii nymfy (instary).
Vlhkost vzduchu udržujte na 50-70%. Ve vlhkých nádobách se mohou rozmnožit roztoči,proto je nesmírně důležité dobré a správné odvětrání. Vnitřek nádrže vyplňte rolemi od toaletního papíru,nebo kartony od vajec,abyste umožnili menším cvrčkům úkryt před většími.

Určení pohlaví :
Pouze samečci vydávají charakteristický cvrkavý zvuk,kterým lákají samičky a vyhánějí ostatní samečky ze svého teritoria. Zvuk vzniká třením okrajů křídel o sebe ve vzpřímené poloze. Samičky všech druhů cvrčků poznáme podle kladélka,neboli trubice na kladení vajíček,která je umístěna mezi tykadly na zadečku. Kladélko je viditelné již u větších nymf.U cvrčka domácího je kladélko černé a 10 mm dlouhé. Asi 2 týdny po posledním svlékání začnou samičky snášet asi 3 mm dlouhá bílá vajíčka. Dobře živená samička snese 150-200 vajíček denně ,většinou do jemně stlačeného starého kompostu zbaveného přirozenou cestou toxinů, Misku s kompostem (kladiště) překryjte jemným kovovým pletivem,aby cvrčci vajíčka nesežrali. V mokrém kompostu se vajíčka udusí a v suchém vyschnou,proto pečlivě udržujte správnou míru vlhkosti. Vrstva kompostu musí být minimálně 6 cm,přičemž musí zůstat stále stejně vlhký jako když byl čerstvý.

 

Krmení :
Cvrčky krmte drůbky,bez obsahu insekticidů,sušeným kočičím nebo psím žrádlem,chlebem nebo rybami. Vlhkost dodávejte stravě ovocem a zelenými listy (tráva,listy pampelišky a pod.). Vařená zelenina někdy může obsahovat toiny. Hrst trávy svažte gumičkou,takže po několika dnech můžete setřást cvrčky a vyměnit ji za čerstvou bez jakéhokoli nepořádku.
Dvakrát týdně postřikujte troškou vody. Přílišná vlhkost způsobuje výskyt roztočů a plísní. Do nádob na pití dejte kousek vaty nebo houby aby se cvrčci neutopili.

 

Infekce :
Pokud se do nádrže s cvrčky dostanou larvy dvoukřídlého hmyzu,poškodí cvrččí larvy  a zahrabaná vajíčka. Tyto larvy se rychle množí a je potřeba poté nádobu důkladně dezinfikovat a začít znovu s čerstvým materiálem a potravou. Kvůli nebezpečí roztočů a mikrobů čistěte nádrž každé tři měsíce. Vyndejte přepravky na vejce a oškrábejte dno nádoby nožem. Zmražením kompostu zahubíte všechny škodlivé organismy.

 

Odchov mláďat :
Na mláďata potřebujete nádrž alespoň 35x40 cm,takže je umožněn snadný přístup. Na krmení použijte kádinku nebo malou nádobku s hladkým okrajem a do nádrže dejte karton od vajec nebo roli od toaletního papíru. Zkrmujte hlavně samečky a starší samičky (takové které nemají vyplněné břicho a tmavý zadeček) a mladé jedince. Pro množení vybírejte velké,silné cvrčky,přičemž do každé nádrže potřebujete jen několik samečků. Objem reprodukce závisí na počtu samiček.
Terárium,po kterém se pohybují dospělí cvrčci,musíte zabezpečit před únikem. Můžete odstranit samičkám kladélko,aby nekladly vajíčka do hlíny.kde mohou zplesnivět nebo vyschnout.
Nesežraní cvrčci mohou v noci obtěžovat obyvatele terária,nebo jim dokonce ublížit. Okusováním také zničí zadní stěny obložené korkem. Cvrčky nabízejte pinzetou,nebo je dejte na několik hodin do chladničky,tím je zpomalíte.
Obojživelníky nekrmte cvrčky příliš často,protože mají problém s jejich ostnatýma nohama a tvrdou pokožkou. Cvrčci chovaní ve velkém vlhku mohou být napadení plísní,která je nebezpečná pro chameleony a další druhy.
Nemůžete zabránit tomu aby cvrčci občas neutíkali. V místnosti se shromažďují na teplých místech,například na zadní straně ledničky. Položte na zem vysokou nádobu s hladkým vnitřkem,do které je nalákáte ovocem s kvasnicemi nebo pivem.
Můžete je také chytit pomocí vysavače,když na konec hlavice připevníte chodidlo punčochy nebo ponožky. Cvrčci se dají také pochytat oboustrannou lepící páskou.
Pokud není zbytí,můžete smíchat stejným dílem borax,fluorid sodný a hroznový cukr. Směs pak umístíte tak,aby se k ní nedostali děti a domácí zvířata. Cvrčci po požití směsi rychle umírají,nesmíte je však poté podávat terarijním zvířatům !!!!!!

 

Systematické množení :
Pokud použijete jednu nádrž na dospělé cvrčky na kladení vajec a druhou jako odchovnu mláďat,získáte ještě větší množství cvrčků.
Nádrž pro dospělé zařiďte stejně jak je již popsáno výše. Pravidelně vyměňujte kompost v kladišti a starý dávejte do odchovny. Vajíčka se líhnou za dva týdny a cvrčci dopívají během 6 týdnů.
Největší jedince umístěte do nádrže pro dospělé a zbytek zkrmte terarijními zvířaty. Prázdnou odchovnu vyčistěte a umístěte do ní novou sadu vajíček.
Tento systém snižuje kanibalismus a požírání vajec vzhledem ke konstantnímu počtu cvrčků. Cvrčci jsou také rozděleni podle velikosti. Profesionální chovatelé vytápějí střed cvrččí líhně a odstraňují vajíčka každý den. Někteří krmí cvrčky otrubami,jiní však používají výživnou kaši.

 

Další druhy cvrčků:
Další tři druhy cvrčků se rovněž běžně chovají jako kořist pro terarijní zvířata. Chov a množení těchto druhů je podobné jako u cvrčka domácího,ačkoli vyžadují větší vlhkost při líhnutí vajec.

 

Cvrček dvouskvrnný – Gryllus bimaculatus
Cvrká mnohem hlasitěji než cvrček domácí,má tvrdší pokožku a chová se agresivněji k terarijním zvířatům.Na druhé straně však uprchlí jedinci v bytě dlouho nepřežijí.

Obrázek “https://www.faunatopics.de/pics/Gryllus%20bimaculatus.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.



 

Cvrček banánový – Gryllus assimilis
Téměř necvrká a po uprchnutí dlouho nepřežije. Velikostí připomíná cvrčka dvouskvrnného ,ale má světle hnědou barvu s hnědými znaky.


 

 

Cvrček pruhovaný – Gryllodes sigillatus
Vydrží hlasitě cvrkat po dlouhou dobu. Po uprchnutí však dlouho nepřežije. Tento cvrček pruhovaný připomíná cvrčka domácího ale na břiše a prsou má dva úhlopříčné černé pruhy.Tento druh se velice rychle množí.